Beylikdüzü pimapen servisi, kepenk, sineklik, Cam Balkon, Alüminyum doğrama, Kepenk, Panjur, Sineklik, Duşakabin, Ayna, Isıcam pimapen servisi.

İstanbul Beylikdüzü Cam Balkon, Pimapen, Sineklik, Panjur, Küpeşte, Giyotin, Kepenk, PVC Doğrama, Pencere, Korkuluk Modellerimiz

İstanbul Beylikdüzü Pimapen, Kepenk, Sineklik, Cam balkon, Panjur, Giyotin, PVC Doğrama Servisi

Beylikdüzü PVC Doğrama

Polivinil clorür (PVC) Petro-kimya üretimleri olarak petrol, doğal gaz ile tuzun bileşiminden meydana gelen güçlü poliüretan malzemedir. Oldukça geniş kullanımı sayesinde petro-kimya tesislerinden inşaat sektörüne varıncaya kadar her alanda tercih edilir. Beylikdüzü PVC izolasyonu sayesinde ısı ve ses yalıtımı sağlanarak gürültünün engellenmesi ve de ısının yalıtılarak aşırı sıcak ve aşırı soğuk hava kütlelerine karşı sizi daima koruma altına alır.

Yüksek Oranda Ses ve Isı Yalıtımı

Beylikdüzü Pimapen markasının güvencesiyle hizmet veren Beylikdüzü PVC doğrama firması olarak size yüksek oranda ses ve ısı yalıtımı imkanı sağlanıyor. Isıcam güvencesiyle sunulan bu özelliği dikkate alınarak alanındaki tüm gelişmeleri yakından takip eden şirketimiz sesten ve ısıdan her açıdan yüksek oranda tasarruf edilmesine imkan tanır. Yer verilen tüm bu özellikleri neticesinde değerlendirildiği zaman poliüretan malzemenin dikkate değer yönleri karşımıza çıkmaktadır.

Poliüretan Isıcam İzolasyonu

Yaz aylarının oldukça bunaltıcı havasından kurtulmak ve kış aylarının da zemheri soğuklarından anında kurtulmak için Beylikdüzü PVC sistemleri imdadınıza yetişen ısı ve ses yalıtımı olarak yer alıyor. Biz de Beylikdüzü Pimapen markasının prestijine dayanarak size en iyi koşullarda hizmet sunarak her anlamda tamamen kaliteli ve yüksek tasarruf sunan izolasyon olanağı sağlıyoruz. Ortada duran tüm bu özellikleri neticesinde yer verildiği zaman poliüretan malzemesiyle dikkat çektiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekir. Bütün bu nitelikleri ışığında değerlendirildiği zaman Beylikdüzü PVC sistemi olarak maliyetsiz ve de her şartta sizi ısı ve ses yalıtımıyla baş başa bırakan ısıcam konforunda hizmet sağlanır. Bizi 24 saat boyunca teknik destek hattımızdan arayarak firmamızın PVC kapı ve pencere doğrama sistemlerimizi daha yakından tanıma olanağı bulacaksınız. Pimapen markasının güvencesine dayanarak yer verilen hizmetimizde kesintisiz olarak alanına hakim özellikten yola çıkarak en iyi imkanlarda hizmet aktarılmaktadır.

Sineklik Nedir?

Beylikdüzü Sinekler üzerinde besin kaynağı olabilecek her şeyin üzerine kondukları için dizanteri, hepatit gibi hastalıklara neden olmaktadır. Beylikdüzü Sinekler en çok yaz aylarında ortaya çıkmaktadır. Sineklerin hem çıkardıkları ses hem de insan sağlığını tehdit ettiği için bir önlem alınmalıdır. Bu tür böceklerin evlerinize gelmesini engellemenin tek yolu ilaçlamak değildir. Sineklik ya da cam sineklik aynı anlama gelmektedir. Sineklik başta sinekler olmak üzere diğer böceklerden de bizleri korumaktadır. Uzun kullanım ömrüne sahip olmaları önemli bir özelliktir. Sineklik sadece camlara değil, kapılara, balkonlara da takılmaktadır. Beylikdüzü Sineklik, açılıp kapanabilen pencerelere takılabilen tül olarak tanımlayabiliriz. Havanın giriş çıkışı sağlanırken sinek ve böceklerin girmesini engellemektedir. Cam sineklik güneşe dayanıklılığı çok yüksek olan bir plastikten üretilmektedir. Sineklik camın üzerine takılmaz. Kapı ya da pencerenin üzerine yerleştirilmektedir. Sineklikler evlerde, iş yerlerinde sıklık ile kullanılmaktadır. Bütün kapı, balkon ve pencere ebatlarında bulunan sineklik bizleri her yerde korumaktadır.

Sineklik çeşitleri

Her üründe çeşitleri bulunmaktadır. Sineklik çeşitleri

  • Menteşeli Sineklik
  • Pileli (Plise) Sineklik
  • Stor Sineklik
  • Sürgülü Sineklik

olmak üzere beş çeşittir. Sineklik çeşitlerinden daha ayrıntılı bahsedelim. Menteşeli sineklik en çok tercih edilen sineklik çeşididir. İçeriden dışarıya açılmaktadır. Hem kullanımı hem de temizlenmesi çok kolaydır. Pileli(plise) sineklik genellikle büyük alanlarda tercih edilmektedir. Yani cam balkon, kapılarda kullanılan bu sineklik çeşidinin hem yatay hem de dikey seçenekleri bulunmaktadır. Katlanabilir bir yapıya sahiptir. Bu yüzden kullanıldığı yerlerde çok fazla yer kaplamaz. Beylikdüzü Stor sineklik yaylı bir makara sistemi üzerine kurulmuştur. Bir tel ile açılıp kapanabilmektedir. Diğer sineklik çeşitleri içinde en uzun kullanım ömrüne sahip olan sineklik çeşididir. Bunun temel nedeni mevsim koşullarından etkilenmemesidir. Sürgülü sineklik pencere ve kapıların dış tarafından takılan sineklik türüdür. Sürgülü yani raylar üzerinde hareket ettirilerek açılıp kapanmaktadır. Küçük alanlarda genellik ile tercih edilmektedir. Beylikdüzü Sineklik sistemi hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizim ile iletişime geçin.

Beylikdüzü Ucuz Pimapen

Beylikdüzü Pimapen ülkemizin ilk kapı ve pencere sistemidir. Biz Beylikdüzü ucuz pimapen imalatını size garanti ederek her yönden ısıdan ve sesten tasarruf sağlayan olanaklarda hizmet olanağı sunar. Ortada duran tüm bu özelliklerimizi dikkate alırsak her açıdan kaliteden taviz verilmeksizin hareket edildiğini gerçekten de dile getirmemiz mümkün kılınacaktır.

Beylikdüzü Pimapen İmalatında Kalite

Beylikdüzü Pimapen bayiliği olarak hizmet veren firmamızda size sektörünün robotik teknik ekipmanlarıyla beş bin metrekarelik üretim tesisinden hizmet vermektedir. üstelik yenilikçi olanakları bir arada tutarak kaliteden kesinlikle taviz vermeden en iyi koşullarda hizmet sunar. öte yandan müşterinin beklentileri ışığında hareket ederek çalışmalarını sağlamaktadır. Kalite standartlarımızı belirleyen ISO 9001 belgesiyle yılların güvenini kazanan pimapen fiyatı size sunduğumuz ekonomik ayrıcalık olarak görülecektir.

Pimapen’ in Farkı

Beylikdüzü Pimapen 30 yılı aşkın sektörel tecrübesiyle kapı ve pencere sistemlerinin öncü markasıdır. öte yandan 21. yüzyıl robot teknolojisini kullanarak hizmet verir. Ayrıca yine söz konusu özelliklerinden bir diğeri olarak ısıcam izolasyonu imkanıyla ısı giderinden yarı yarıya net tasarruf imkanı sağlamaktadır. Bunun dışında Beylikdüzü Pimapen olarak 24 saat üretim sağlamaya devam eden özelliğinden hareket edilerek kaliteden kesinlikle ödün verilmeden hareket edildiği de mutlaka yer verilecek konulardan biri olmayı sürdürür.7/24 Kesintisiz Hizmet Bayimizde kesintisiz olarak PVC kaplama kapı ve pencere sistemleri üretimimiz gerçekleştirilir. Beylikdüzü Pimapen markasından almış olduğumuz güçle size en iyi hizmeti sağlayan firma olarak kaliteden ödün vermeksizin hareket etmeye devam ettiğimizi dikkate almak gerekir. Tüm bu özellikler baz alınacak olunursa her anlamda kesintisiz olarak en iyi koşullarda çalışmalara yer verildiğini kesinlikle dikkate almamız gerekmektedir. Sizler de 24 saat boyunca hizmet sunarak müşteri hizmetlerimiz üzerinden ayrıcalıklı olarak çalışmalar devam ediyor. Bu özellikleri ele aldığımız zaman profesyonel ve de işini bilen kalifiye elemanlarımızla size hizmet vermeye devam ediyoruz.

Pimapen Beylikdüzü 'da Pimapen, PVC Doğrama Pencere Malzemeleri


İstanbul'da PVC Doğrama, ahşap, Kanat, Alüminyum, konservatuvar, veranda, sürgülü, vb. Farklı pencerelerde uzmanlaşıyoruz. Müşterilerimize Beylikdüzü 'deki en geniş Pimapen, PVC Doğrama pencere seçeneklerini sunuyoruz. Pencerelerinizi ayarlayabilir, daha sonra ihtiyacınız olan bakım işini yapabilir, size yedek parça temin edebiliriz, ilk işimiz bittikten sonra da yardımımız devam edecek.

çevrenizde büyük bir yankıya sahip olmamak, yüksek kaliteli ürünler sunmak, yerine getirmeyi garanti etmek ve güveninizi kazanmak gibi hedeflerimizden biridir. Bunu yıllardır Beylikdüzü halkı için yapıyoruz ve PVC Doğrama çerçevelerde uzmanız.

Ucuz Pimapen, PVC doğrama


Dünya standartlarında Beylikdüzü Pimapen, PVC Doğrama pencere değiştirme, Pimapen, PVC Doğrama, Pencere Beylikdüzü Pimapen Beylikdüzü, Dostluk Mahallenizin Pencere Ortağıdır
Biz Beylikdüzü
Yeri ve neyin mümkün olup olmadığını görmek istediğinizi değerlendirmek için evinize veya işinize gideceğiz

Beylikdüzü 'da Birinci Sınıf Pimapen, PVC Doğrama Pencereler, Rahatlayabilirsiniz, pencereleriniz enerjiyi verimli bir şekilde yönetir ve dayanıklı olur çünkü profesyonellerimiz işlerinde en iyisidir. Beylikdüzü Pimapen, PVC Doğrama Pencereler Uzun ömürlüdür Beylikdüzü Pimapen, PVC Doğrama Pencereler Uzun ömürlüdür

çevre üzerindeki en düşük olumsuz etkileri olan pencere malzemesi hala ahşaptır. PVC Doğrama pencereler için kereste, eski ağaçlardan temin edilir ve işlem, PVC Doğrama pencerelerden sekiz kat daha az enerji gerektirir, yapay meslektaşlarının imalat işlemleri çevreye tehlikeli gazlar yayar.


Beylikdüzü en iyi Pimapen pencereler
PVC Doğrama pencereler tamamen güçlüdür. PVC Doğrama pencereler için çift camlarımız hakkında daha fazla bilgi için bugün 0203 633 5011 numaralı telefonu arayın. PVC Doğrama pencereler mükemmel yalıtım sağladığından, evinizdeki ısıtma ve soğutma maliyeti azalır, çünkü ısıyı korur ve tasarruf etmek için diğer pencerelerden daha fazla tutar Sizin için para, çoğundan daha sürdürülebilir olsa bile.

PVC Doğrama pencereler mükemmel yalıtım sağladığından, evinizdeki ısıtma ve soğutma maliyeti azalır, çünkü ısıyı korur ve çoğu pencerelerden daha sürdürülebilir olsa bile, sizin için tasarruf etmek için diğer pencerelere göre daha fazla soğutma sağlar. Her 7-10 yılda bir kaliteli, PVC Doğrama bir pencere açılmalıdır.

Beylikdüzü Pimapen, PVC Doğrama pencereler mi arıyorsunuz? öyleyse başka yere bakmanıza gerek yok, bugün Pimapen Beylikdüzü ofisimizi arayın Neden Mülkiyetiniz için Pimapen Beylikdüzü Pimapen, PVC Doğrama Pencereler Kullanmalı?

Beylikdüzü'ndeki Pimapen, PVC Doğrama Pencereler ile Görünümünüze Değer Katın PVC Doğrama pencereler, PVC Doğrama pencereler, evinize 'doğaya dönüş' hissi vermek için mükemmeldir ve genellikle ahşap, ara parçası ve cam çubuklardan oluşturulur. Dayanıklı pencereler günümüzde, herkesin çevre dostu evler tanıdığını kabul etmektedir.


Beylikdüzü 'da Deluxe Pimapen, PVC Doğrama Pencereler
Herhangi bir bakım yapılması gerekiyorsa, diğer malzemelerden yapılmış pencerelere bakmaktan çok daha az masraflı ve zaman alıcı olan delikler doldurmak ve çizikleri zımparalamak kadar kolay olabilir. İyi bir pencere kiralamanız gerekiyorsa, sizin için ulaşılabilir durumdayız, başka bir şehre gitmenize gerek yok.

Profesyonel, PVC Doğrama hizmetlerimizden yararlanmak için, Pimapen Beylikdüzü 'yı arayın. Beylikdüzü 'da ücretsiz, PVC Doğrama Pencere Danışmanlığı ve Denetimi

PVC Doğrama pencere ana hatlarınızın tamamlanması için, tümü düşük VOC'lu su bazlı bakmak için farklı boyalar ve vernikler elde edersiniz. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan, PVC Doğrama pencere tarzının taşıyacağımız şey olduğuna dair sertifikamızı güçlendiririz.


Beylikdüzü 'nün önde gelen Pimapen, PVC Doğrama pencere
Boyalarımızın tamamı az miktarda VOC ile su bazlı ve PVC Doğrama bordürleriniz ve kapaklarınız için istediğinizi seçmeniz için çok çeşitli seçeneklerimiz var. Muayenehanemizin sonucuna göre ihtiyaçlarınızı binanızın tarzı ve durumu ile kolayca karıştıracak bazı önerilerde bulunabiliriz.

Beylikdüzü merkezli PVC Doğrama Pencere Oluşturma Beylikdüzü Pimapen PVC Doğrama Pencere araç ve teknikleri

Pimapen Beylikdüzü 'ndeki pencerelerimiz, mülkünüze sıfır hasar verecek şekilde garantili kaliteli kurulumlardır.

İstanbul Beylikdüzü Güvenli Pimapen servisi

İç ve dış kullanım için cam korkuluk, Giyotin, Pergule sistem, Alüminyum doğrama, Kepenk, Panjur, Sineklik, Duşakabin ayna, Isıcam-Konforcam, Pimapen, Cam balkon tamiri, Alüminyum Küpeşte, Kare Küpeşte arayan müşterilere doğrudan

Beylikdüzü Pimapen servisi Beylikdüzü genelinde tedarik, ticaret ve perakende satış yapıyoruz. Zihninizi rahatlatmak için, korkuluklarımız tüm ilgili inşaat düzenlemelerine uygundur. Bir proje şablonu hazırlamak için daima önerilen siteyi ziyaret ediyoruz. Ismarlama korkuluğunuzu yaratmaya devam etmeden önce kullanılacak camı temsil edecek bir ahşap model çizeceğiz. Müşterilerimizin çoğu İstanbul'un merkezinde. Ancak ekibimiz Büyük

İstanbul Beylikdüzü Sineklik Niçin Kullanılır?

İstanbul Beylikdüzü Başta sinekler olmak üzere haşereler özellikle müstakil evlerde bir baş belasıdır. Çıkardıkları hoş olmayan sesler ve yarattıkları görüntü kirliliği sebebiyle insanların geneli tarafından tercih edilmeyen canlılardır. Bu sebeple bu canlıların yaşam alanlarına girişini engellemek için çeşitli araçlar bulunmaktadır. Bu araçlara sineklik denmektedir.

Birçoğumuzun evinde sineklikler bulunmaktadır. El yordamıyla kullanılan sineklikler ve hava akım bölgelerinin yani cam ve kapılar için olan sinekliklerde bulunmaktadır. Genellikle evlerin inşaatından sonra bu ürünler yapım şirketleri tarafından sunulmamaktadır. çok fazla çeşidi bulunan İstanbul Beylikdüzü sinekliklerin gerek kullanımları gerekse temizliği çok ciddi bir sorundur. Temizliği konusunda geç kalınırsa sinekleri engellemek yerine bir sinek çekici olarak görev yapmaya başlayabilir. Bu nedenle seçeceğimiz sinekliğin temizliğine özen göstermeliyiz.

İstanbul Beylikdüzü Sinekliklerin birçok çeşidi bulunduğundan kaliteli olanları tercih etmek önemli bir noktadır. Kalitesi sinekliklerde kullanılan malzemeler ucuza kaçtığından çok kısa bir kullanım ömrü sunmaktadır. Bu gibi bilgilerin göz önünde tutulması ekonomik açıdan tasarruf yapmanızı sağlar.

İstanbul Beylikdüzü Sineklik Gerekli Midir?

İstanbul Beylikdüzü Müstakil evlerde ve özellikle apartmanların alt katlarında sinekler büyük bir problemdir. Sineklere karşı tedbir almak ister istemez bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu ve benzeri durumlara yaşam alanlarınıza profesyonel şirketlerden bir yardım almanız gerekmektedir. Evlerinizde meydana gelebilecek en küçük memnuniyetsizlik bile iç huzurunuzu zedeleyebilmektedir. Bu nedenle tercihini yapacağınız sineklik için oldukça dikkatli olmalısınız. Herhangi bir ürün almak yerine uzun ömürlü kullanımları tercih etmelisiniz.

İstanbul Beylikdüzü Cam Balkon Temizliği Nasıl Yapılır?

İstanbul Beylikdüzü Ev hanımları bir ürünü satın almadan önce genellikle temizlik olanaklarına dikkat etmektedir. Temizlik olanağı açısından zengin olan ürünler hanımların tercihi olmaktadır. Bu hususta oldukça haklı sebepleri bulunmaktadır. İstemediğiniz ve kirleri üzerinde net olarak gösteren bir ürün satın aldığınızda kullanma hevesiniz kısa sürede kaçacaktır. Bu duruma karşın her noktası ve ayrıntısıyla ürününüzü araştırmalısınız. Araştırma ve daha fazla bilgi edinme işlemleri için bizlerden destek almanız da mümkündür.

İstanbul Beylikdüzü Cam balkon temizleme işlemleri oldukça kolaydır. Kaliteli bir ürün satın aldığınız da kısa süre içinde temizlik işlemini tamamlama imkanınız bulunmaktadır. Gerek mikrofiber özellikteki bezlerle gerekse kaliteli cam silicilerle bu işlemi tamamlayabilmektesiniz.

Sıradan bir cam ile cam balkonları birbirinden ayıran fark birinin daha tehlikeli bir bölgede yer almasıdır. Ayrıca İstanbul Beylikdüzü cam balkonlar daha geniş bir yüzey alanı kapsamaktadır. Bu duruma karşın temizlik süresi de artmaktadır. Bu sebeple cam balkonunuzu daha kısa sürede temizlemeniz gerekebilmektedir

İstanbul Beylikdüzü Doğru Temizleyiciler

İstanbul Beylikdüzü Doğru işlemler uygulanarak temizleme işini başarıyla halledebilirsiniz. Cam balkonunuz için yapmanız gereken işlem normal bir cam temizleme işinden daha farklı bir işlem değildir. Bu sebeple hali hazırda kullandığınız temizleyicileri de kullanmaya devam edebilirsiniz. Hem bildiğiniz tecrübeden vazgeçmeyerek doğru planları da uygulamış olursunuz.

Bu hususta dikkat edilmesi gereken, gerekirse mıknatıs yardımıyla camların temizliğini sağlamaktır. Kesinlikle İstanbul Beylikdüzü cam balkon temizliği için geleneksel yöntemleri denemeye çalışmayınız.

İstanbul Beylikdüzü Duşakabin Camları Neden Patlar?

İstanbul Beylikdüzü Yeni nesil sistemlerde meydana gelen bir aksaklık sebebiyle patlayan duşakabin camları çoğu zaman kişilerin huzurunu bozabilmektedir. Duş alınan bir mekanda meydana gelen bu tarz aksaklıklar sistemlere olan güvenden uzaklaşılmasına neden olur. Ayrıca bölgenin çok tehlikeli bir bölge olması sebebiyle de banyo camı patlamaları sorun yaratabilmektedir. Bu tarz sorunların önüne geçebilmek için saydığımız şartları sağlamalı ve aksi halde hareket etmemelisiniz. Aksi takdirde oluşabilecek sorunlar ev halkının canını sıkabilir. Olası yaralanmaları da beraberinde getirebilecek bir bölgedir. Bu sebeple bir şüphe duyulduğunda hemen profesyonel bir destek almak büyük fayda sağlar.

İstanbul Beylikdüzü Kabinlerin genel yapısı düşük kalite profilinden oluşabilmektedir. Bu sebeple ilk başta seçeceğiniz kabinin kaliteli bir kabin olmasına özen göstermelisiniz.

İstanbul Beylikdüzü Malzeme Kalitesi Büyük Bir Etken

K İstanbul Beylikdüzü abin camlarının patlamasında büyük etkenlerden biri de malzeme kalitesi olmaktadır. Malzemenin kalitesiz olması camların düşük şiddette çarpmalarda patlamasında büyük bir etkendir. Elinizin yavaşça çarpması bile camların çatlamasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple bir ürün tercih edilirken kullanım şartlarına göre tercih edilmelidir.

İkinci bir husus ise basınç farklılıklarıdır. İçeride ve dışarıda meydana gelen basınç farklılıkları da camların patlamasında bir etkendir. Bu ve bunun gibi durumların önüne geçmek için kış aylarında uzun süreler boyunca sıcak su ile duş almamalısınız. Aksi takdirde oluşabilecek olan basınç farklılığı camınızın parçalanmasına sebep olabilmektedir.

İstanbul Beylikdüzü Duşakabin seçerken ve alırken en kaliteli seçimleri yapmaya özen göstermelisiniz.

İstanbul Beylikdüzü Korkuluk Hangi Malzemelerden Yapılır?

İstanbul Beylikdüzü Korkuluklar genellikle sağlam kaliteli profillerden üretilmektedir. Sağlam kaliteli profillerden üretimi sağlanarak birçok farklı hususta destek alınmasına yardımcı olmaktadır. Uzun yıllar boyu kullanacak olduğunuz korkuluk model için çok farklı türde maddeler mevcuttur. Bu maddeleri kullanarak korkulukların üretimini sağlayabilmektesiniz.

İstanbul Beylikdüzü ülkemizde de üretim merkezleri bulunan ve de üretim merkezlerinde doğru bir şekilde üretimi sağlanan bir model olan korkuluklar hem estetik açıdan hem de güvenlik açısından kullanımı önerilen ürünlerdendir. Kullanımının bu denli yoğun olmasının sebepleri arasında insanlar arasında duyulan güvensizlik duygusu da yatmaktadır. Bu güvensizlik duygusunun temelinde artan suç oranları, kişilerinin birbirine karşı vurdumduymaz hareketleri gibi asli unsurlar da yer almaktadır.

İstanbul Beylikdüzü Sizler de bir korkuluğun içeriğini deha detaylı olarak öğrenmek isterseniz bizlere ulaşabilir ve dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

İstanbul Beylikdüzü Korkuluklarda Sağlam Malzemeler

İstanbul Beylikdüzü Korkuluklar genellikle sağlam malzemelerden yapılır, bunu üst paragraflarda yinelemiştik. Sağlam malzemelerden yapılmasının sebebi ise oldukça tehlikeli şartlara dayanıklı bir altyapıya sahip olması gerektiğindendir.

İstanbul Beylikdüzü Korkuluklarınız genellikle tek bir parça olarak üretilip montajı yapılacak alana doğru çeşitli araçlarla taşınmaktadır. Kesinlikle çok ağır ve sert olan bu ürünü bir güvenlik önleminiz olmadan taşımamalısınız. Bu durum hem size hem de sizlerle birlikte çalışanlara büyük zararlar verecektir.

İstanbul Beylikdüzü Sizler de kısa bir süre içerisinde bir korkuluk modeline sahip olmak isterseniz tek yapmanız gereken işlem doğru bir adres üzerinden bizlere ulaşarak siparişinizi vermenizdir.